piątek, 5 sierpnia 2016

Jubileusz: Gdańsk znany i mniej znany


W podziękowaniu za kibicowanie, pozwolę sobie opowiedzieć o Gdańsku w jeszcze jednym jubileuszowym poście. Najpierw jadę do centrum, spaceruję starymi uliczkami i posilam się pajdą chleba ze smalcem. A że pogoda deszczowa, robię zdjęcia pod dachem zabytkowego Żurawia.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, statek pełnomorski "Sołdek".

Żuraw Wielki (zespół dwóch dźwigów) podlega również pod to samo muzeum. Ja chcę pokazać ten słynny obiekt bardziej od strony technicznej.


"Żuraw pełnił funkcję głównego dźwigu w porcie gdańskim od XV – XVIII W.
Urządzenia dźwigowe tworzyły dwa zespoły połączonych kół. Dźwigi uruchamiali pracownicy portowi, postępujący po stopniach drewnianych umocowanych od wewnętrznej strony obwodu kół. Na obracający się walec łączący parę kół, nawijała się lina konopna podnosząca na umocowanym haku ładunek ze statku, bądź stawiająca maszty na jednostkach morskich i wiślanych. Jeden zespół kół mógł podnieść ciężar o wadze do 2000 kg."

Kontynuując spacer po zabytkowych uliczkach, przechodzę mostem przez Starą Motławę na Wyspę Spichrzów.

Baszta nazywana Stągwią w zespole Bramy Stągiewnej.

A oto fotorelacja z głównego celu, mojego dzisiejszego spaceru po Gdańsku.Śluza Kamienna na Motławie.
"Śluza była zaopatrzona również w cztery pary wrót, które regulując poziom wody w fosach, w zależności od zapotrzebowania mogły zabezpieczyć miasto od zalania lub mogły spowodować zalanie terenów Żuław, aby ochronić je przed atakiem wroga nadciągającego od tej strony."
By nie kopiować całego tekstu ze strony z której pochodzi cytat, podaję link do opowieści o tym zabytku techniki: http://www.opowiadaczehistorii.pl/sluza-kamienna/

Przemierzam jeszcze ulice Dolnego Miasta w poszukiwaniu zameczku z blankami (jak mi się wydawało).

Jest, nazwałam ten budynek pałacykiem, a stoi na ulicy Rzeźnickiej.

Po odnalezieniu "skarbu" pomaszerowałam do Śródmieścia, skąd pojechałam tramwajem na Stogi. Jak zwykle w planie była ryba.

Przy wyjściu na plażę: czytelna tablica edukacyjna Urzędu Morskiego w Gdyni.
"Chroniąc brzegi, Urząd Morski buduje oraz utrzymuje wydmy i zalesienia. Wydmy będące naturalnym wałem zabezpieczającym przed powodzią od strony morza umacnia się sposobami biologicznymi i technicznymi. Głównymi sprzymierzeńcami naturalnej ochrony brzegu, dzięki swym systemom korzeniowym, są stabilizujące wydmę rośliny, dlatego chroń roślinność wydmową."

Nasze polskie morze :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz